Pari Electric-ilottelua odottaa luonnoksissa, mutta julkaistaan nyt ensin tämä perus-arkimeikki 😉
Kuvan meikki on minulle hyvin tyypillinen silloin, kun en keksi mitään muutakaan. Käsi hakeutuu automaattisesti ruskeiden mattaluomivärien yhteyteen ja ainostaan rajauksen kanssa jaksan vaihdella tyyliä. Ruskea korostaa kivasti siniharmaita silmiäni, eikä mattaväreissä ole mitään liian provosoivaa mihinkään ympäristöön.
Oikeastaan meikki ei ole aina ihan täysin matta, vaan saatan välillä tehdä kokonaisuudelle ”hohtopesun”: levitän hileistä, vaaleaa luomiväriä kokonaisuuden päälle ja häivytän meikkiä sen kanssa entisestään. Naamatusten eroa tuskin huomaa, mutta jos häivyttely jäi vähän vaiheeseen eikä aikaa ole liiaksi, hilehuuhtelu pelastaa aamun.
Tällaiseen perus-nakuiluun yhdistän yleensä myös hyvin neutraalin kasvomeikin. Varjostukset saatan jättää kokonaan pois, eikä poskipunaakaan kulu kuin hipaisu. Huulilla toimii huulirasva tai väritön kiilto, joten meikin pysyvyydestä ei tarvitse erikoisemmin päivän aikana huolehtia.
Ehdottomasti ihanaa ja turvallista! Tämä meikki on sellainen ihanan perus, mutta huoliteltu. Vaikkakin ne electric meikit herättävät mielenkiintoa… 😉
Kiitos! 🙂 Välillä täytyy mennä takaisin turvalliselle alueelle, että voi sitten Electricin kanssa revitellä.
Tosi nätti ja raikas meikki! 🙂 Ja hei noi sun hiukset… <3
Kiitos! 🙂 Hiuksille ehti jo tapahtua vaikka mitä, siitä lisää loppuviikosta 😉
Oot kyllä niin nätti! <3
Kiitos Marianne! <3
Ihanaa ja turvallista, ruskeastakin löytyy niin kivoja sävyjä!
Ruskea on kyllä hyvä värimaailma! 🙂